Na czym polega fachowy odbiór mieszkania?

Na czym polega fachowy odbiór mieszkania?

Zakup mieszkania, należy do jednych z ważniejszych decyzji życiowych i jest bardzo kosztownym przedsięwzięciem. Podczas wszystkich formalności jak i podczas odbioru mieszkania Kupujący jest bardzo podekscytowany, wyobrażając sobie, jak je urządzi i jak mu się będzie w nim mieszkało. W takim stanie nie dopuszcza do siebie myśli, że coś może być nie tak z jego nowym „domem” i dopiero podczas wykańczania i urządzania, gdy napotka na nieprawidłowości, zaczynają się kłopoty. Mimo to niejeden spodziewający się odbioru mieszkania Klient zastanawia się, czy odbierać mieszkanie z inspektorem czy jest w stanie zrobić to sam. 


Na czym polega fachowy odbiór, co go wyróżnia, jakie elementy sprawdzane są w mieszkaniu. Na te pytania postaramy się odpowiedzieć poniżej.

Każdy Klient jest inny, każde mieszkanie jest inne, różne są standardy wykończenia, różne materiały są zastosowane podczas wznoszenia budynku, różnymi prawami rządzą się umowy i współpraca z poszczególnymi deweloperami. Dzięki zatrudnieniu fachowca na odbiór techniczny lokalu możemy być spokojni, że wszelkie niuanse, związane z tą właśnie różnorodnością zostaną wychwycone, przeanalizowane i na podstawie tejże analizy zostanie przeprowadzony profesjonalny odbiór mieszkania.


Trzeba podkreślić, że zatrudnienie fachowca to nie tylko wizyta w lokalu (o której za chwilę), to nie tylko „pomachanie” poziomnicą i kątem, to także możliwość poradzenia się, podpytania, późniejszego konsultowania usterek pojawiających się w mieszkaniu już podczas użytkowania, to pewność, że zapewniliśmy podczas odbioru zewnętrzne, zimne spojrzenie na sprawę.


Wracając do wizyty w mieszkaniu i procedury odbiorowej, postaram się wymienić i pokrótce opisać, co Klient zyskuje dzięki obecności profesjonalisty, jakie są przesłanki „za” zatrudnianiem fachowca na to jakże ważne wydarzenie.


Inspektor, wykonujący odbiór lokalu, zapewni nam sprawdzenie pionów, płaszczyzn i kątów ścian zarówno nośnych jak i działowych oraz poziomość i płaszczyzny posadzek. To bardzo ważne elementy sprawdzenia. Ważny, by uniknąć niemiłych sytuacji podczas wykańczania mieszkania, w których na przykład ekipa szpachlująca ściany zgłasza problem, że muszą dołożyć gładzi, ponieważ na ścianie nie ma płaszczyzny albo nie ma kąta prostego między ścianami i żeby go wyprowadzić, trzeba by na całej ścianie dołożyć 2 cm, ekipa kafelkarzy melduje o problemie ze ścianami, na których ma układać kafle lub o konieczności wykonania progu pomiędzy łazienką a przedpokojem celem wyprowadzenia płaszczyzny na podłodze w którymś z tych pomieszczeń. Ekipa wykonująca pomiary kuchni pod kątem jej zabudowy informuje nas o braku pionu w związku z czym między skrajną szafką a ścianą do niej przylegającą będzie szczelina o zmiennej szerokości z uwagi na usterki tejże ściany, które oczywiście można poprawić, ale kosztem czasu, pieniędzy i powierzchni. Takich problemów można uniknąć, sprawdzając ściany sprzętem a nie tylko „gołym” okiem.


Fachowiec poza stricte mechanicznymi pomiarami jest również w stanie ocenić m.in. czy tynki są wykonane prawidłowo, czy nie ma na nich jakiś podejrzanych spękań, zacieków, bąbli, odparzeń, odmrożeń, dysponuje doświadczeniem, pozwalającym ocenić organoleptycznie ogólny stan lokalu, jego estetyki i poprawności wykonania.


Inspektor sprawdzi również posadzki pod kątem dylatacji, spękań, po to by uniknąć różnorakich problemów podczas układania podłóg, niezależnie od tego, czy będą to deski, kafle czy panele. Kolejnymi punktami sprawdzeń będą stolarka okienna i drzwiowa. Tutaj też pojawia się sporo usterek, od zarysowań na szybach, poprzez rysy na ramach okiennych, do krzywo zamontowanych okien i drzwi. Drzwi wejściowe do mieszkań bywają też podrapane, niedokładnie obrobione po osadzeniu. Konieczna niejednokrotnie jest też regulacja stolarki okiennej czy drzwiowej, która zapewni nam właściwe działanie okien i drzwi. Sprawdzeniu podlegają również parapety, grzejniki, lokalizacja podejść wodno- kanalizacyjnych, osprzętu elektrycznego. Wizyta będzie też obejmowała oględziny miejsca w hali garażowej, jeżeli zostało zakupione, oraz komórki lokatorskiej.


Dodatkowo poza powyższym zakresem kontroli możemy otrzymać sprawdzenie powierzchni użytkowej lokalu, z którą obecnie jest sporo zamieszania z powodu zróżnicowanych norm dotyczących tego pomiaru, oraz różnych zapisów w umowach z deweloperami, które dodatkowo utrudniają rozszyfrowanie sposobu pomiaru powierzchni lokalu. Dzięki znajomości norm inspektor pomierzy mieszkanie podczas wizyty i opracuje nam zestawienie powierzchni lokalu bądź też powierzchni poszczególnych pomieszczeń z uwzględnieniem zapisów umownych oraz wskazanej przez dewelopera normy. Warto nadmienić, że po wejściu w życie tzw. „ustawy deweloperskiej” pomiar powierzchni mieszkania musi bazować na normie PN-ISO9836:1997, niemniej niektórzy deweloperzy umieszczają w umowach zapisy, które nieco komplikują ten pomiar.


Zakup mieszkania, nawet od znanego i cenionego dewelopera, jest stresującym przeżyciem i wielu z nas podchodzi do tego wydarzenia bardzo emocjonalnie. Faktem jest, że w przypadku Tych znanych i cenionych firm sprzedających nam mieszkania, mamy dużo większą szansę na zakup produktu lepszej jakości, z mniejszą ilością wad i usterek, niemniej jako Klienci musimy pamiętać o tym, że jakość zależy w dużej mierze od podwykonawców, którzy dla deweloperów wykonują praktycznie wszystkie lub większość robót budowlanych, od wykopów do wykańczania. Firmy te nie zawsze są sprawdzone, nie zawsze też korzystają z tych samych sprawdzonych pracowników. To może powodować różnego rodzaju problemy i błędy wykonawcze, które później ujawnią się w naszym mieszkaniu i spędzają nam sen z powiek.


Powinniśmy więc przed przystąpieniem do odbioru mieć na uwadze powyższe zalety zatrudnienia fachowca oraz pamiętać o zagrożeniach, które nawet w przypadku renomowanych deweloperów, mogą wystąpić. Skorzystanie z pomocy fachowca gwarantuje nam spokojny sen i brak obaw przed tym, co może nas spotkać podczas wykańczania mieszkania. Chroni również często nieuczciwymi przed firmami wykończeniowymi, które próbują „naciągnąć” nas na dodatkowe wynagrodzenie za roboty wykonane w mieszkaniu z uwagi na to, że „Panie! Myśmy tu musieli wszystko poprawiać…!” Dzięki sprawdzeniu technicznemu mieszkania jako Klienci będziemy dysponować wiedzą na temat stanu naszej nieruchomości i takie próby wyłudzenia nie będą dla nas problemem.